História Smokovcov

Niektorí si dovolenku bez návštevy historickej či kultúrnej pamiatky nevedia predstaviť. Patríte medzi nich? Radi Vám predstavíme zopár tipov na známe i menej známe kultúrno-historické skvosty v regióne Vysoké Tatry. Pripravili sme si pre Vás zopár tipov, ktoré sú od Mengusoviec vzdialené len pár kilometrov.

Vymeňte turistický za náučný chodník “História Smokovcov” a spoznajte históriu existencie tatranskej osady Starý Smokovec (14km). Prostredníctvom informačných zastavení sa dozviete viac o minulosti osídľovania a života v Smokovci.

Gotická cesta

Ak chcete zažiť dobrodružnú cestu naprieč regiónom Spiš – Gemer vyberte sa po Gotickej ceste. Jedná sa o prvú tématickú kultúrno-poznávaciu cestu na Slovensku. Prostredníctvom hradov, pamiatkových rezervácií a zón, kaštieľov, kostolov, národných kultúrnych pamiatok spoznáte bližšie históriu regiónov Spiš a Gemer. Gotická cesta má štyri okruhy, a to spišsko – gemerský, spišsko – tatranský, spišsko – pieninský, a gemersko – rimavský.

Región Vysoké Tatry spadá pod spišsko-tatranský okruh, kam patria tieto miesta Gotickej cesty: kostol sv. Serváca vo Vrbove (28km), Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Ľubici (29km), Drevený evanjelický artikulárny kostol, Bazilika sv. Kríža a Kežmarský zámok v Kežmarku (27km), Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej vo Veľkej Lomnici (21km), Kostol sv. Egídia v Poprade (14km), Kostol sv. Juraja v Spišskej Sobote (17km) a Kostol sv. Štefana Kráľa v Matejovciach (17km).

Drevené kostolíky

Okrem spomínaných kostolov sú pre tatranskú oblasť známe a často vyhľadávané tzv. drevené tatranské kostolíky. Najznámejšie nájdete v Starom Smokovci, v Dolnom Smokovci a v Tatranskej Javorine.

Kostolík v Starom Smokovci (14km) je známy z rôznych propagačných materiálov. Je to druhý najstarší kostol v Tatrách s výraznými sklenenými vitrážami od Vincenta Hložníka. Kostolík v Dolnom Smokovci (19km) z konca 19. storočia je unikátny tým, že jeho obe lode sú čiastočne vo vzduchu. Je ukážkou tatranskej drevenej architektúry, ktorý sa oplatí navštíviť. Kostol v Tatranskej Javorine (54km) je sprístupnený pre verejnosť každý štvrtok na objednávku, s prvým vstupom o 11.00 a posledným o 14.00 hodine.

Kultúrno-historické pamiatky

Podtatranská oblasť má okrem sakrálnych pamiatok aj ďalšie kultúrno-historické pamiatky, ktoré sa oplatí vidieť. Okresné mestá Poprad aj Kežmarok majú bohatú históriu. Poprad označovaný ako vstupná brána do Vysokých Tatier má niekoľko kultúrno-historických skvostov. V historickom centre mesta Poprad je najvýznamnejšou pamiatkou Kostol sv. Egídia, v ktorom sa zachovali stredoveké nástenné maľby z 15. storočia.

Vedľa kostola stojí renesančná zvonica zo 16. storočia, čo je typické pre “hornospišské” mestá. Mestská časť Popradu – Spišská Sobota je mestskou pamiatkovou rezerváciou. Dominantou je Kostol sv. Juraja z polovice 13. storočia s gotickým interiérom a oltárom z dielne Majstra Pavla z Levoče. Hlavné námestie ohraničujú meštianske domy zo 16. a 17. storočia, ktoré dnes slúžia ako kultúrne či štátne inštitúcie. Mnohé z nich poskytujú reštauračné a hotelové služby.

Mesto Kežmarok

Kežmarok má často prívlastok historické mesto pod Tatrami. Dôvodov je hneď niekoľko. Historické jadro Kežmarku je vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Drevený evanjelický artikulárny kostol a Evanjelické lýceum sú národnými kultúrnymi pamiatkami. Drevený evanjelický artikulárny kostol je dokonca zapísaný aj do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Dominantou mesta je Kežmarský hrad, ktorý vznikol v 15. storočí za účelom obrany. Neskôr však bola realizovaná prestavba a premena hradu z obranného na reprezentačné sídlo. Prehliadka hradu je v období máj – september od 9.00 do 18.00, posledný vstup je o 16.30. Vstupy sú každú celú hodinu a prehliadka je možná len so sprievodom. Prehľad cenníka nájdete tu

Kaštieľ Strážky

Neďaleko Kežmarku sa nachádza kaštieľ Strážky (31km), ktorý je dominantou Spišskej Belej. Kaštieľ má typický štvrorcový pôdorys s vnútorným nádvorím. Súčasťou je anglický park z 19. storočia, ktorý znásobuje čaro kaštieľa. Kaštieľ Strážky slúži Slovenskej národnej galérii na prezentáciu viacerých expozícií. Otváracie hodiny sú od 10.00 – 18.00. Otváracie hodiny a vstupné nájdete tu.