Jeseň je ideálnym obdobím na prechádzky, turistiku či cykloturistiku. Ak Vás láka niečo iné, nové, skúste severskú chôdzu. Chôdza sa považuje za najprirodzenejší pohyb tela. Viete, v čom je iná severská chôdza (z angl. nordic walking)? Čo to vlastne je, prečo je zdraviu prospešná a prečo o tom píšeme na našom blogu sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to Nordic walking?

Nordic walking vznikol ako mimosezónna tréningová metóda pre fínskych bežeckých lyžiarov a k nám sa dostal na prelome 20. a 21. storočia. V roku 2013 bola založená Slovenská asociácia Nordic Walking ako združenie venujúce sa podpore a rozvoju nordic walking na Slovensku. Severská chôdza sa považuje za ozdravno – športovú aktivitu, pri ktorej môžete zapojiť až 90 % svalov celého tela. Len pre zaujímavosť a porovnanie, pri bicyklovaní je zapájaných približne 50 % svalov a pri behu 45 % svalov celého tela. Výdaj energie pri severskej chôdzi je oveľa vyšší ako pri bežnej chôdzi. Výhodou je, že sa dá realizovať počas celého roka bez ohľadu na ročné obdobie. Môžu ju vykonávať rôzne vekové skupiny – ľudia v pokročilom veku alebo deti, takisto je vhodná pre ľudí so zdravotným obmedzením, tehotné ženy alebo ľudia s vyššou váhou, pre ktorých sú niektoré pohybové aktivity obmedzené. Aplikovať ju môžme tak v horách, ako aj na rovine. Jednoducho povedané, nordic walking je určený pre každého, kto sa chce hýbať na čerstvom vzduchu počas celého roka.

Na zapojenie všetkých svalov pri severskej chôdzi je potrebné vedieť, ako správne vykonávať pohyby a osvojiť si správnu techniku nordic walkingu chce čas. Os tela by mala byť priama, pri otáčaní ramenami a panvou sa rovnomerne precvičuje chrbtica. Vykračuje sa pohybom z päty na palce, čím sa precvičuje klenba chodidla. Uplatňuje sa tzv. krížové pravidlo, teda aktívne striedavé zapájanie rúk a nôh – pravá ruka s ľavou nohou a naopak.

Správna chôdza

Slovenská asociácia Nordic walking uvádza, že ak sa severská chôdza vykonáva správne a pravidelne, prináša riešenie pri niekoľkých zdravotných problémoch. Patria tu: bolesti chrbta, choroby pohybového aparátu a stavy po operáciách pohybového aparátu, problémy po operácii karcinómu prsníka, depresie, astma, alergie, nízka imunita, diabetes 2. typu, choroby dolných dýchacích ciest, neurologické ochorenia, choroby lymfatického a kardiovaskulárneho systému, obezita, osteoporóza, artróza, artritída, fybromyalgia, poruchy učenia u detí, ako aj prevencia a podpora liečby rakoviny. Severská chôdza teda priaznivo pôsobí na fyzickú aj psychickú pohodu.

Dôležitým nástrojom pri nordic walkingu sú špeciálne palice, ktoré sa líšia od tých trekingových. Nordic walking palice majú tieto hlavné znaky:

  • madlo palice je dlhé a štíhle, preto jedna veľkosť vyhovuje viacerým užívateľom (pozor: dĺžka palice by mala mať 2/3 z telesnej váhy)
  • pútko na palici predstavuje „menšiu rukavicu“, prinajmenšom otvor na palec, keďže pri pohybe je palica púšťaná dozadu, nie je stále držaná
  • palice sú najčastejšie jednodielne
  • palice na Nordic walking sú zakončené tzv. papučou, ktorá je tvarovaná tak, aby bolo odpichovanie sa čo najpohodlnejšie
  • palice sú zväčša bez odpruženia

Ak sme Vás inšpirovali, spríjemnite si pobyt v Tatrách aj takýmto spôsobom. V rámci nášho pobytového balíka Jesenná turistika Vám dokonca zapožičiame Nordic walking palice zdarma. A ako bonus máme pre Vás tipy na trate vo Vysokých Tatrách, kde môžete severskú chôdzu realizovať.

  • Okruh okolo Štrbského plesa a Nového Štrbského plesa
  • Tatranská Polianka – Starý Smokovec a späť
  • Starý Smokovec Kyselka – chodník na Smokoveckú vyhliadku a späť po Krížovej ceste
  • Tatranská Lomnica – Tatranské Matliare a späť
  • Okruh Tatranská Lomnica: Jamy – centrum – hotel Grand – parkovisko pod lanovkami – Jamy
  • Veľká Lomnica, okruh okolo Black Stork
  • Štrbské pleso – Jamské pleso a späť
  • Štrbské pleso – Popradské pleso a späť (po asfaltke)
  • Tatranská Polianka – Sliezsky dom a späť
  • Starý Smokovec – Hrebienok a späť (po asfaltke)
  • Biela voda – Zelené pleso a späť