Štrbské pleso

Štrbské pleso (1346 m n.m.) s rozlohou 19,76 ha a maximálnou hĺbkou 20 m je druhým najväčším plesom na Slovensku. Pre mnohých turistov a návštevníkov je symbolom Vysokých Tatier. Zaujímavosťou plesa je, že vzniklo roztápaním ľadovcov, nevteká doň ani nevyteká z neho žiadny potok. Hladina jazera je viac ako 150 dní v roku pokrytá ľadom. Najčastejšie využívaný prístup je Tatranskou elektrickou železnicou (TEŽ) zo Starého Smokovca alebo zubačkou zo Štrby priamym spojom Štrba – Štrbské pleso. K plesu sa dostanete aj autom, parkovanie na Štrbskom plese je možné na viacerých miestach. V lete sú obľúbenými činnosťami na Štrbskom plese člnkovanie, turistika, nordic walking. Návštevníci tu nájdu rôzne reštaurácie, kaviarne, obchody a kompletnú občiansku vybavenosť v obci Štrbské Pleso.

Nenáročnou trasou zo Štrbského plesa sa dostanete k Popradskému plesu (po červenej značke, približne 1h 15min.).

Popradské pleso

Popradské pleso leží v nadmorskej výške 1494 m n.m. Nachádza sa v Mengusovskej doline. Svojou rozlohou 6,88 ha je štrvtým najväčším plesom Tatier. Má hĺbku 18 m. Vyteká z neho potok Krupa, ktorý spolu s Hincovým potokom tvoria rieku Poprad. Vedľa plesa je Horský hotel Popradské pleso a Majláthova chata, kde sa turisti môžu zastaviť, oddýchnuť si, občerstviť sa a vychutnávať si pohľad na Popradské pleso. V bezprostrednej blízkosti plesa sa nachádza Symbolický cintorín. Okolo plesa sú krásne bežecké trate aj trasy pre horských cyklistov. Pleso je obľúbeným turistickým cieľom pre nenáročnú turistiku, o čom svedčí výsledok prieskumu TANAPU z minulého roka (august 2018), kedy bolo Popradské pleso označené návštevníkmi za najnavštevovanejšie miesto v Tatrách. Zaujímavosťou plesa je, že pôvodný názov jazera bolo Rybie pleso, keďže v ňom žili aj stále žijú ryby.

Po modrej značke sa v období 16.6. – 31.10. dostanú turisti z Popradského plesa za 1 hod. 35 min. k najväčšiemu a najhlbšiemu plesu Vysokých Tatier.

Veľké Hincovo pleso

Veľké Hincovo pleso (1946 m n.m.) je najväčšie a najhlbšie pleso Vysokých Tatier. Má rozlohu 20,08 ha a hĺbku 53,7 m. Leží v Mengusovskej doline. V letných mesiacoch je viditeľné v plnej kráse. Približne 270 dní v roku je pokryté ľadom. Do jazera nevteká žiaden potok, vyteká z neho Hincov potok, ktorý po spojení s Krupou vytvára rieku Poprad. Nad plesom sú ďalšie skvosty Vysokých Tatier, a to steny Kôprovského štítu, Čubriny a Veľkého Mengusovského štítu. Vedeli ste, že Veľké Hincovo pleso má aj “menšieho brata”? Malé Hincovo pleso (1923 m n.m.) má rozlohu 2,2 ha a hĺbku približne 6,4 m. Dostanete sa k nemu takisto z Popradského plesa po modrej značke.

Ďalšie zaujímavé plesá, ktoré sa oplatí vidieť.

Skalnaté pleso

V Skalnatej doline sa nachádza Skalnaté pleso (1751 m n.m.) s rozlohou 1,23 ha a hĺbkou 2 m. Bohužiaľ vysychá kvôli hydrologickým a klimatickým zmenám. V okolí plesa nájdete Skalnatú chatu, observatórium (ktorého súčasťou je aj hvezdáreň), medzistanicu lanovky, aj jednu z najvyššie položených reštaurácií vo Vysokých Tatrách. Pre deti je tu dokonca areál Svištia krajinka s rôznymi atrakciami. Dostupnosť je ľahká buď priamo lanovkou alebo peším výstupom z Tatranskej Lomnice po označenej trase trvajúcim 2 – 3 hodiny. Obľúbenými sú aj trasy po červenej značke z Hrebienka cez Zamkovského chatu alebo z Chaty pri Zelenom plese cez Veľkú Svišťovku. Skalnaté pleso je východiskovým bodom pre turistické a horolezecké výstupy na Lomnický štít.

Zelené pleso

Zelené pleso (1551 m n.n.) leží v doline Zeleného plesa. Má rozlohu 1,77 ha a hĺbku 4,5 m. Nad plesom sa týči známa Jastrabia veža. Patrí medzi najkrajšie plesá v Tatrách. Zaujímavosťou plesaje jeho zelené sfarbenie, podľa čoho nesie aj svoj názov. Sfarbenie je spôsobené vyvieraním prameňov na dne plesa. Vedľa plesa je situovaná Chata pri Zelenom plese, kde nájdu turisti oddych a občerstvenie. Trasa k Zelenému plesu je stredne náročná s pomerne vysokým prevýšením. Približne 30 min. od Zeleného plesa sa nachádza Veľké Biele pleso.

Modré pleso

V Malej Studenej doline sa nachádza jazero Modré pleso. Je najvyššie položené pleso vo Vysokých Tatrách (2192 m.n.m.), zatiaľ nevysychajúce, má hĺbku 4,5 m. Z plesa odteká Malý Studený potok, ktorý je prítokom rieky Poprad. Svoje sfarbenie – tmavomodrej farby má zdanlivo vďaka okolitým skalnatým stenám. Až do leta je pokryté snehom a ľadom. Turistika je možná len od 16.6. – 31.10. Vedie k nemu zelená turistická značka a výstup vedie od Téryho chaty približne 45 minút.