Vysoké Tatry sa považujú za najkrajšie počas jesene. Práve v tomto období je veľmi obľúbená turistika. Avšak niektorú turistickú trasu si môžete uľahčiť, skrátiť, prípadne dostať sa tam, kam by ste sa peši alebo bicyklom nevybrali a kochať sa výhľadom zo sedadla lanovky. V nasledujúcom článku Vám ponúkneme prehľad lanoviek vo Vysokých Tatrách, dôležité informácie o nich, ale aj zaujímavosti s nimi spojené.

Lanovka na Lomnický štít (horná stanica lanovky 2625 m n.m.)

Trasa: Zo stanice Tatranská Lomnica premáva 4-miestna kabínková lanovka na medzistanicu Štart. Odtiaľ Vás odvezie 15-miestna gondola na Skalnaté pleso, ktorá je prestupnou stanicou na Lomnický štít. Zo Skalnatého plesa vedie visutá červená lanovka. Jazda trvá 8,5 minúty.

Zaujímavosť:
Keď sa vyveziete na Lomnický štít, čaká Vás tam kaviareň Dedo a dokonca sa dá prežiť noc na Lomnickom štíte v najvyššie položenom apartmáne v strednej Európe.

Lanovka na Lomnické sedlo (horná stanica lanovky 2196 m n.m.)

Ak si chcete užiť prechádzku po mieste, kde sa kedysi natáčal kultový slovenský film Medená veža, vyberte sa lanovkou na Lomnické sedlo. Trasa vedie z Tatranskej Lomnice na medzistanicu Štart, odtiaľ na Skalnaté pleso. Zo Skalnatého plesa Vás na Lomnické sedlo odvezie sedačková lanovka. Čas jazdy je 7 minút.

Zaujímavosť:
Lomnické sedlo ponúka nádherné výhľady – smerom na východ Popradská kotlina, výhľad siaha až k Slovenskému rudohoriu, smerom na západ Malá Studená dolina, či Slavkovký štít.

Lanovka na Skalnaté pleso (1772 m n.m. horná stanica lanovky)

Trasa: Z Tatranskej Lomnice sa vyveziete na medzistanicu Štart a odtiaľ smer Skalnaté pleso.

Zaujímavosť:
Na Skalnatom plese sa dajú podniknúť rôzne vychádzky alebo vydať sa na túry. Pre deti je tu pripravená Svištia krajinka – vonkajšie ihrisko s drevenými zvieratkami. Turisti a návštevníci na Skalnatom plese môžu navštíviť astronomické a meteorologické observatórium, ktorého súčasťou je hvezdáreň. Ak sa chcete občerstviť, zájdite do Reštaurácie Skalnaté pleso, ktorej terasa má výhľad na okolité skalné štíty a najstrmšiu zjazdovku na Slovensku

Lanovka na Hrebienok (1285 m n.m. horná stanica lanovky)

Trasa: Pozemná lanovka zo Starého Smokovca premáva smerom na Hrebienok. Jazda trvá 7 minút, počas ktorej sa prekoná výškový rozdiel 255 m n.m..

Zaujímavosť:
Na Hrebienku nájdete príjemnú zónu, kde si na ležadlách môžete odpočinúť. Nájdete tu medveďa KUBA, či Kvantárium alebo už spomínanú atrakciu – summer tubing na nafukovacom kolese. Občerstviť sa môžete v Reštaurácii Hrebienok. V zime sa môžete tešiť na podujatie Tatry Ice Master a Tatranský dóm.

Lanovka na Solisko (1814 m n.m. horná stanica lanovky)

Trasa: Zo Štrbského Plesa vedie 4- sedačková lanovka Solisko Express. Jazda trvá necelých 7 minút. Výškový rozdiel je 431 m n.m..

Zaujímavosť:
Zo Soliska sa Vám naskytá panoramatický výhľad na Mlynickú či Furkotskú dolinu. Reštaurácia Bivac Vás nielen pohostí, ale terasa Vám naskytne výhľad na Kriváň, Kráľovu hoľu či Štrbské pleso a doliny.

Čo sa týka cenníka, kompletný zoznam cien na jednotlivé lanovky nájdete tu.

Ceny lístkov sa líšia v závislosti od toho, či kupujete lístok online GOPASS, v GOPASS pointe alebo v pokladni v stredisku. Lístok na lanovku sa cenovo líši aj podľa toho, kedy ho zakúpite. Najlacnejšia varianta je 3 a viac dní vopred, 0-2 dni vopred a platba v hotovosti alebo kartou na mieste je tou najdrahšou možnosťou. Cena lístkov sa líši aj v závislosti od dňa. Počas dní pondelok – štvrtok platí iné cenové rozhranie ako počas dní piatok – nedeľa. Lístok na lanovku je možné zakúpiť buď ako jazda len hore, jazda len dole alebo obojsmerný. Na pokladni v stredisku je možné zakúpiť kombinované lístky – sú to špeciálne lístky, ktoré kombinujú jazdu lanovkou so zapožičaním tzv. funtools (horské káry alebo kolobežky). Vhodné pri možnosti, že jednu trasu sa vyveziete a naspäť sa vrátite na káre, či kolobežke.

Typ lístka:

  • dospelí (18-60 rokov),
  • junior (od 12-18 rokov) držitelia kariet ISIC a pod. / senior (od 60 rokov)
  • dieťa (6-12 rokov)
  • deti do 6 rokov – preprava zdarma

Organizovaná skupina nad 20 osôb môže využiť zľavu 5%.