Gánovce pri Poprade

Asi netreba špeciálne predstavovať. Sú známe hlavne náleziskom pozostatkov pračloveka neandertálskeho typu. Ešte dodnes sa v Gánovciach nachádza travertínová kopa – asi 15 m vysoká skala nepravidelného tvaru, ktorá je chatrným zvyškom niekdajšej veľkej 170 m širokej a 20 m vysokej travertínovej kopy zvanej Hrádok.

Miesto je označené ako Národná prírodná pamiatka (o vybraných kultúrnych pamiatkach sa dočítate tu). Ďalšie zaujímavosti z tohto miesta nájdete umiestnené v origináloch alebo v replikách v Podtatranskom múzeu v Poprade. Možno málokto vie, že v Gánovciach sa nachádza aj gejzír. K chrleniu vody dochádza približne v hodinových intervaloch a v okolí vrtu si voda vytvorila jazierko s priemerom cca 8 m a hĺbkou 0,4m. Odtekajúca voda vytvára krásne travertínové kaskády. Teplota vody je približne 22,3 – 25,2 °C. Minerálna voda je číra, zapácha po sirovodíku a má chuť teplej sírnej kyselky. Siránové a sulfátové vody sú známe tým, že napomáhajú pri chorobách pečene a pankreasu. Sú nápomocné aj pri zápche a dne.

Belianska jaskyňa

Niekoľko kilometrov severovýchodne od Tatranskej Lomnice sa nachádza jediná sprístupnená jaskyňa vo Vysokých Tatrách. Je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Dĺžka jaskyne je 3829 m s výškovým rozdielom 168 m. Prehliadkový okruh je vyše 1km (1370 m), na trase nájdete 874 schodov. Pobyt v jaskyni trvá 70 minút. Sprístupnených je vyše 1000 m s prevýšením + 125 m.Teplota vzduchu je 5,0 – 6,3 °C a relatívna vlhkosť je 90 až 97 %.

Pri prehliadke upútajú návštevníkov sintrové vodopády (Vysoký dóm, Dóm SNP, Vodopádový dóm, Hudobná sieň), pagodovité stalagmity (Palmová sieň). Zastúpené sú aj iné formy sintrovej výplne (Galéria, Klenotnica, Biela Sieň), jazierka a ďalšie formy jaskynnej výzdoby. Zaujímavosťou je jedna zo zastávok pri prehliadke nazvaná Hudobná sieň. Dostala pomenovanie podľa zvukov dopadajúcich kvapiek vody na hladinu jazierka. V tejto sieni sa organizovali hudobné koncerty reprodukovanej klasickej hudby pre jej výborné akustické podmienky.

V jaskyni žije 7 druhov netopierov, dominantným druhom je netopier obyčajný. V jazierkach žije z drobných bezstavovcov hlbinovka. V posledných rokoch sa jaskyňa využíva na ozdravovacie speleoklimatické pobyty.

Jaskyňa je sprístupnená denne okrem pondelkov, od 9.00 – 16.00 každú hodinu. Mimo sezónu (od septembra) vstupy už len 9.30, 11.00, 12.30, 14.00. Cenník a ostatné podrobnejšie informácie nájdete tu.

Vodopády

Ak by ste sa chceli vydať za tatranskými vodopádmi, tak určite najnavštevovanejšími sú Vodopád Skok, Kmeťov vodopád, Vodopády a kaskády Studeného potoka a Večný dážď.

K vodopádu Skok sa dostanete značkovaným turistickým chodníkom (žltá farba) zo Štrbského plesa. Nachádza sa v Mlynickej doline. Vodopád padá zo skalného prahu vo výške 1789 m n.m. Je asi 30 m vysoký a patrí k jedným z najkrajších tatranských vodopádov.

Najvyšším vodopádom nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj na Slovensku je Kmeťov vodopád. Je vysoký približne 80 m a nachádza sa v Kôprovej doline. Vodopád vytvára tzv. Nefcerský potok.

Vo Velickej doline po zelenej značke od Horského hotela Sliezsky dom sa dostanete ku vodopádu Večný dážď. Stekajúca voda vytvára špecifický závoj, ktorý pripomína neustále mrholenie, preto aj ten názov. Pri vyústení Malej a Veľkej Studenej doliny sa nachádzajú jednotlivé vodopády a kaskády Studeného potoka prístupné z rôznych turistických trás. Ich názvy sú Malý, Veľký a Dlhý vodopád.

Studený potok preteká obrovským terénnym zlomom a vytvára prekrásne kaskády, ktoré je zaujímavé sledovať obzvlášť, keď je hladina vody vysoká (teda na jar alebo po výdatných dažďoch). Tieto vodopády sú vyhľadávaným turistickým miestom. Pozdĺž nich vedie niekoľko turistických chodníkov, ktoré sú vhodné aj pre menej zdatných turistov.

V ústí Malej Studenej doliny, neďaleko obľúbenej Zamkovského chaty sa nachádza Obrovský vodopád, vysoký približne 20 m, v nadmorskej výške 1330 m n.m.. Je prístupný po červenej značke z Hrebienka. Dostať sa k nemu viete aj z Tatranskej Lesnej, Tatranskej Lomnice či Starého Smokovca.